Ako mi slovenské školstvo prospieva

Autor: Kristína Blašková | 19.3.2013 o 10:19 | Karma článku: 5,87 | Prečítané:  1000x

Verte, či nie. Všetko má svoje výhody a vždy sa dá nájsť cesta. Skúšali ste už hľadať tie slovenské? Po tom, čo som v predchádzajúcich blogoch nadávala na školstvo o stošesť, rozhodla som sa pozrieť na to z druhej strany. Aké možnosti máme a zväčša ich nevyužívame?

 

Výhoda č.1: Čas

 

Čas majú všetci študenti a kto mi bude odporovať, tak ho jednoducho mať nechce. Stredoškoláci končia majoritne šiestou hodinou (okolo 13:30, záleží od školy) a vysokoškoláci mávajú isté dni úplne voľné. Samozrejme, mali by sa vtedy učiť na ďalšie dni, ale koľko z vás naozaj príde domov a učí sa? Väčšina aj tak prvýkrát vidí učivo až deň pred písomkou. A btw: zvládajú to. Školy vážne podceňujú ľudský mozog. To, čo sa v škole učí niekoľko týždňov sa vážné za ten jeden deň naučiť.

 

Ako ten čas majorita trávi: Cesta domov (0.5h), obed (0.5h), telka/počítač (2h a viac), socializovanie sa s kamarátmi (2h), sem tam nákup, vrava s rodičmi,...

Ako sa ten čas tráviť dá: Cesta domov, obed, krúžok (podľa ľubovolného výberu), na ktorý dokonca netreba ani žiadne peniaze. Je plno super vecí, ktoré sú zadarmo (ja napríklad chodím do klubu Sokrates), ak v ten deň nie je krúžok, vždy je čo robiť. Existujú super súťaže, ktoré vás dostnú na výlet do zahraničia, naučia vás pracovať v tíme a riadiť približne polročný projekt, viď TMF. A potom sa študenti pýtajú, že kde nabrať  prax.. :) Mať za sebou nejaké výhry je vždy super point.

 

Výhoda č.2: Dáva priestor samostatne sa rozvíjať

 

Nikdy sa netrafíme do tempa, ktoré by vyhovovalo každému. V triede, kde je viac šikovných, trpia tí menej šikovní- nestíhajú za nimi. Bohužial, realita je taká, že väčšina je inde. Je plno neschopných deciek, kvôli ktorým musia trpieť talentovaní. Ale na Slovensku to, vďakabohu, neutláča talentovaných v takej miere. Kedže máme kopu voľného času, máme aj veľký priestor sa individuálne venovať nášmu osobnému rastu.

Výhoda č.3: Máme možnosť diferencovať sa

 

Keď sme už boli pri tom individuálnom raste... Môžme si vyberať! V škole máme predsa iba obmedzený počet možností, ale v reálnom živote ich je nekonečno veľa. Vďaka tomu môžme mať takú kombináciu záujmov a skúseností, ktoré nemá skoro nikto a v živote je predsa najdôležitejšie sa odlišovať!

Výhoda č.4: Necháva preniknúť len skutočných lídrov

Povráva sa, že nemáme dostatok slobody... No ale tým, že máme voľný čas, my tú slobodu máme! Je na nás, čo budeme robiť! A to je super, pretože iba skutočný líder tú slobodu využije a posunie sám seba ďalej!

 

A tak sa pýtam: Keby sme boli spokojní so školstvom, platili by aj naďalej tieto pekné veci? 

Na záver by som chcela povedať, že si uvedomujem, že význam školstva je v niečom inom, ako vychovávať indivíduum- aspoň mne sa to teraz tak javí. Ide tam o to, aby sme zvýšili vzdelanosť ľudí ako celku, pretože ľudstvo ako celok je základom všetkého. Ak sa na to pozeráme z takého hľadiska, tak naše školstvo je katastrofálne. Ale pre indivíduum? Perfektné!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?