Ako sme sa na zvyšovanie platov pozerať zabudli

Autor: Kristína Blašková | 8.12.2012 o 16:59 | (upravené 8.12.2012 o 17:05) Karma článku: 6,44 | Prečítané:  802x

Teda o tom, ako nie každý učiteľ si zvýšenie platu zaslúži. Presne tak, ako keď prídete do predajne a musíte sa popasovať s nepríjemnou predavačkou, presne tak, ako keď prídete na úrad a musíte si vytrpieť nepríjemnú úradníčku... Presne tak si musíme vytrpieť my vyhoretých, nemotivovaných a zlých učitelov. A horšie je to práve o to, že to nie je príležitosť. Je to dennodenná realita.

Ak sa pozrieme do ďalekej budúcnosti, tak to také katastrofálne nie je. Vysoké platy totiž pritiahnu tonu geniálnych a talentovaných ľudí. Takže postupne nekvalitní učitelia vymiznú. Ale čo dovtedy? Zlí učitelia môžu predsa reálne postihnúť ešte jednu generáciu aj napriek tomu, že sa zdvihnú platy.

Aby som vám priblížila, kto sú tí zlí učitelia- pretože verím, že veľa ľudí si to predstaviť nevie, tak vám poskytnem niekoľko príkladov z môjho, alebo zo života mojich kamarátov.

1. Preškolení učitelia: nie je to ich chyba. Nie je to ich chyba ani keby som prelepila oči lepiacou páskou. Avšak bohužial, takí si tie platy nezaslúžia. Tento týždeň, keď som bola doučovať, priniesla sa mi informácia o veľmi dobrom, motivovanom učiteľovi dejepisu... ktorý učí geografiu :) Aj na našej škole sú takí... Hľadali zamestnanie, no jediné voľné miesto bolo s iným predmetom a tak sa chudák učiteľ musí pripravovať z hodiny na hodinu, presne ako my žiaci. A potom keď sa pýtame, pýtame a pýtame. Tak sa odpovedí nedočkáme. Pretože chudák učiteľ nevie.

2. Učitelia nevedia dokonca aj vtedy, keď učia svoj vlastný predmet. Čo by v podstate vôbec nebolo problémom, keby vedieť chceli. Namiesto toho sa však dočkáme iba vyhýbavej odpovedi, ktorá sa snaží zakryť nevedomosť a v konečnom dôsledku dostaneme odpoveď na niečo úplne iné, ako sme sa pýtali.

3. Leniví učitelia. Učitelia, ktorí prídu na hodinu, sadnú za katedru a v najlepšom prípade diktujú učivo. V horšom prípade ho preberať začnú a pri prvej príležitosti preberať prestanú, pretože je zrejme jednoduchšie sa zvyšok hodiny hádať so žiakmi, ktorí si od nudy vytiahli mobil.

4. Bipolárni učitelia. Patria do kategórie, ktorá sa presne ako č.3, vyznačuje prerušením preberania učiva hneď, ako sa naskytne príležitosť. No namiesto toho, aby mali celý čas zlú náladu, snažia sa ju trošku vylepšiť a uprostred paródovania "sprostých žiakov" začnú vtipkovať, usmievať sa a správať sa k nám ako k 5 ročným. Tí, ktorí učivo chceli vedieť, majú smolu. Zvyšok hodiny je venovaný vtipkovaniu.

A mnoho, mnoho ďalších prípadov, ktoré sa dokážu vyznačovať aj opojnými látkami.....

Dobre, aby som celý čas iba nenegativizovala. Ako to spraviť lepšie, napraviť?

Celkom dobrou formou by bola študentská anketa- áno, presne taká, aká funguje na UKčku! Ale tu nájdeme jeden problém. Žiaci stredných a základných škôl by najviac rate-ovali učitelov, ktorí by nič nerobili, alebo šťastlivcov, ktorých predmety majú radi. Preto by takáto anketa zle ohodnotila aj dobých učitelov.

Druhá forma, ktorá ma napadla, by bolo testovanie žiakov zo všetkých predmetov. Ak je učiteľ dobrý, žiaci budú dosahovať nadpriemerné výsledky z daného predmetu a teda to bude preukazovať, že učiteľ si plní svoju funkciu primerane. Táto metóda má však tiež svoje medzery, pretože by bolo jasné že priemery by pozdvihovali školy pre nadané deti. Toto by sa dalo vyriešit modusom, ktorý by bral do úvahy ako priemerné hodnoty, ktoré sa najčastejšie vyskytujú.

Najlepšie by však dopadla kombinácia oboch foriem. Ibažeby žiaci zámerne zle napísali...-no dobre, to je blbosť :)

 

Takže stop bojovaniu za zvyšovanie platu všetkým, začnime bojovať za zvyšovanie platu hodným!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?